A² =$ 1T Opportunity
A² =$ 1T Opportunity
Організатори: Tuasho, Kiew & Basel, Peak Views and Centernet

Архітектурний симпозіум “A² =$ 1T Opportunity” відбувся 14 червня 2022 року у Teufelhof Basel (Швейцарія) у форматі панельної дискусії. Метою цього заходу було знайомство представників українського мистецького сектору із західними колегами для майбутнього налагодження співпраці у питаннях відбудови інфраструктури та міст України. Захід був відкритий послом України у Швейцарії — Артемом Рибченком.

У першій частині були проведені виступи Максима Розенфельда та Інни Фурман. Максим Розенфельд — історик архітектури та графічний художник, викладач із 20-річним стажем з Харкова, найбільш відомий своїми екскурсіями-моновиставами. Він зобразив 55 графічних реконструкцій частково або повністю втрачених харківських будинків для своєї книги “Фасади”. Максим ознайомив аудиторію із ситуацією в місті та історичною важливістю збереження культурних пам’яток у місті “науки та студентства”.

Інна Фурман — українська юристка та співзасновниця девелоперської компанії “Five Development”, заступниця директора інвестиційно-будівельної компанії “Fenix Group”, співзасновниця та керівниця БФ “Обійми Нації”. Інна говорила про ідеї реалізації мобільних та комфортних модульних будинків для біженців та внутрішньо переселених осіб, що втратили житло або не можуть повернутися на території, де тривають воєнні дії.

Разом зі своєю колегою Маргаритою Коверко Інна Фурман заснувала благодійний фонд “Обійми нації”, що має на меті забезпечити біженців та постраждалих осіб зручним та функціональним тимчасовим модульним житлом. Проєктуванням та розробкою цього будівництва займаються архітектори разом зі психологами задля створення максимально безпечного, утилітарного та емоційно комфортного простору. У проєктах передбачається наявність власного подвір’я для кожної родини окремо, а при будівництві закладається мобільність для зручного транспортування помешкання до будь-якої точки країни та світу.

Друга частина заходу перейшла з онлайн формату до живого спілкування між швейцарськими та українськими архітекторами. Klaus Littmann та Gerhard Schmitt, провідні швейцарські архітектори, говорили про своє бачення конструкторських методів та естетичних принципів архітектурної відбудови, а також приділили увагу матеріалам та функціональним складовим розбудови майбутніх осель для громадян України.

Христина Ставська — спеціаліст в області проєктування, зведення та облаштування об'єктів класичної та сучасної архітектури, засновник архітектурного бюро “IDEAL HOME”. Христина створила благодійний фонд “Clean Woodland”, який співпрацює з українськими та іноземними партнерами. Команда фонду піклується про українських військових, мігрантів, мирних жителів та всіх, хто потребує підтримки та захисту. Робота фонду складається зі спектру видів волонтерської діяльності: тактична медицина, допомога армії, гуманітарна допомога та допомога жертвам війни.

Христина зазначила, що для майбутнього будівництва дуже важливо звернути увагу на історичний та культурний контекст України, врахувати менталітет та історичну спадщину регіону, а також доручити виконання будівельних процесів українськими будівельними компаніями за менторською допомогою країн-партнерів.

На симпозіумі “A² =$ 1T Opportunity” обговорювалося бачення архітекторів та митців щодо майбутньої реконструкції, змін та розвитку України та її міст. Дуже гостро стоїть питання відновлення історичних та культурних центрів, а саме принципи роботи та естетична складова з урахуванням культурного, історичного та ментального контекстів.

СЕО девелоперської компанії “ENSO” Раміль Мехтієв вважає, що якщо говорити про архітектурні орієнтири, то вседуже індивідуально. У кожного при згадуванні назви свого міста виникає певний асоціативний ряд. Для його компанії важливо насамперед органічно інтегрувати об'єкти у середовище. Вони не можуть просувати будь-яку архітектурну позицію без огляду на контекст.

Київський архітектор Антон Чорний зазначив, що реконструкція — це частина мозаїки перебудови України. Естетика та мистецтво будуть невіддільною частиною відбудови України, адже це обличчя міста. Обов’язково мають бути створені музеї, парки зі скульптурами, мистецькі фасади будівель., адже без мистецтва немає життя.

Керівник Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації Артем Глущенко зауважив:

“Містобудування є комплексною багатогранною діяльністю суспільства, що спрямована на створення матеріально-просторового середовища життєдіяльності людини. Охоплює дослідження, проєктування та управління процесами реалізації заходів, що визначають формування і розвиток функціональної та архітектурно-планувальної структури населених місць і районів.”

Представники українського мистецького та архітектурного секторів дійшли до висновків, що вимоги до споруджуваних будинків зміняться. Зокрема, це позначиться на наявності у них спеціально облаштованих бункерів або альтернатив – підземних паркінгів чи підвальних приміщень з усім необхідним. Пріоритетним стане монолітне будівництво, будинки побудовані за цією технологією — лідери у міцності у порівнянні з іншими технологіями.